Виховна робота

Організація та планування навчально – виховної роботи в дошкільному закладі: сучасні підходи

загальні тенденції:

- широке використання інноваційних освітніх технологій;

Вихідні положення щодо сучасного планування освітньої роботи з дошкільниками:

язково погоджувати з батьками, які є учасниками освітнього процесу.

Календарні (поточні) плани складаються на основі перспективних на зручний для кожного педагога період - 1-2 дні, 1-2 тижні, і мати довільну текстову чи графічну форму. Один з варіантів - планування за основними режимними моментами першої (ранок, заняття, перша прогулянка) і другої (праця, СХД, розваги, ігри, друга прогулянка, вечір) половини дня. Це традиційний підхід до планування (див.графічну план - схему).

- щодо дитячої праці, ігор зазначати їх вид, назву (тему), мету, матеріал, обладнання, інвентар;

Попередня діагностика розвитку особистості кожної дитини допомагає точніше спрогнозувати індивідуальну програму для кожного вихованця, визначити його участь (або неучасть) у тих чи інших заняттях, видах діяльності, згуртувати дітей відповідно до типу, виду і змісту заняття.

-   навчальне (планується з 1 - 4 дітьми, які мають значні недоліки в обсязі знань, умінь, навичок або ж з якими вихователь хоче вирішувати випереджальні завдання на складному матеріалі з будь- якого розділу програми);

-   контрольно - діагностичне (проводиться з метою перевірки, котролю та аналізу сформованості знань, умінь та навичок, пізнавальних процесів дитини, її потреб і можливостей). Як правило, проводяться в кінці кварталу, півріччя, навчального року та за потребою.

-   тематичне - підпорядковується одній темі та одній меті (наприклад, тематичне заняття з мовленнєвого спілкування на 4-му тижні кожного місяця). Проводяться з І молодшої групи;

-   домінантне - побудоване на основі комбінованого, коли приділяється увага якомусь виду діяльності, а інші - допоміжні (воно може мати і тему, і сюжет);

Н.Гавриш "Заняття має закінчуватись за хвилину до  того, як діти можуть цього захотіти, а не тоді, коли вони вже "стомилися" і в них знизився пізнавальний інтерес".

(Програмовий зміст складається до кожного розділу програми чи виду діяльності; планується матеріал чи обладнання до інтегрованого заняття, короткий хід). Демонстраційний матеріал сьогодні поступається індивідуальному, а тому його питома вага зменшується.

2.Вказати тип, вид заняття.

5.Раціональне використання часу на занятті, помешкання групи, зміни видів діяльності дітей.

8.Обов'язкова ігрова форма проведення заняття.

12.Забезпечити розвиток у дітей всіх розумових процесів. Вчити на занятті обгрунтовувати свої відповіді, самостійно виправляти помилки. Не відповідати за дітей та надмірно їх опікувати.

15.Забезпечити гігієнічні, педагогічні, психологічні, естетичні умови для проведення заняття, охорону життя та здоров'я дітей.

- в молодшому дошкільному віці планувати на тиждень 5 - 6 занять (групових та фронтальних - за потребою);

6. Через календарне планування сьогодні варто проводити основні специфічні види діяльності дітей, що сприяють формуванню дитячої творчості, розвитку всіх розумових процесів:

художня праця;

дослідницько - пошукова діяльність (щоденно);

К. Ушинський "Якщо з боку педагога не дається дитині матеріал для власної розумової діяльності, настає найстрашніше, що може бути в навчанні - нудьга".

З інших розділів програми індивідуальна робота планується за потребою (вказувати імена дітей та завдання і матеріал до нього).

(з  розвитку  зв'язного  мовлення,  граматики,  лексики  чи  звукової  культури).

- розвиваючі ігри логіко - математичного спрямування, дидактичні розвивальні ігри;

- працю в природі, чергування (різні види);

- самостійна діяльність дітей (для неї обов'язково потрібно створювати спеціальні умови, продумувати матеріал тощо).

10.  При плануванні художньо - мовленнєвої діяльності варто врахувати інноваційні підходи - чотири її складових (за К.Крутій, А.Богуш, Н. Гавриш):

Вивчення віршів планується щотижня у повсякденному житті на індивідуальних заняттях, а не, як колись, на заняттях з художньої літератури фронтальним способом (протягом тижня щоденно вивчається вірш з кожною дитиною).

Ці складові передбачаються як на заняттях з художньої літератури, так і в повсякденному житті (у вищезазначеній послідовності). Повторність читання одного і того ж художнього твору - 4-6 разів (у різних варіантах: з показом іграшок, картинок, ілюстрацій, театрів).

Висновок. В кожному дошкільному закладі має стати нормою систематичне, цілеспрямоване, змістовне та ефективне планування навчального процесу, за якого основні висновки про якість діяльності ДНЗ робляться на підставі знайомства з процесом функціонування всіх його підрозділів та за рівнем розвиненості, вихованості і навченості дітей, рівнем виконання БКДО.

<p helvetica="" neue',="" helvetica,="" arial,="" sans-serif;="" font-size:="" 14px;"=""> Мета цих методичних рекомендацій - не догматизувати планування освітнього процесу, підводячи його під наведені схеми, а зорієнтувати практиків на забезпечення творчого, систематичного і раціонального підходів.